Anasayfa  |   İletişim  | EN
Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | 2018-2019 Yaz Okulu Başvuruları
2018-2019 Yaz Okulu Başvuruları

YAZ OKULU BAŞVURULARI

Üniversitemizin yaz okulu kayıtları, 01-05 Temmuz 2019 tarihleri arasında yapılacaktır. Yaz okulunda açılacak derslere kayıt yaptırmak, öğrencinin isteğine bağlıdır.

Üniversitemizde veya farklı bir üniversitede öğrenim gören öğrencilerin, yaz okulu başvurusunda bulunmadan önce aşağıda ifade edilen bilgilendirmeleri okumaları önemle rica olunur.

Yaz Okulu Takvimi

01-05 Temmuz 2019

Yaz Okulu Kayıtları

08 Temmuz 2019

Yaz Okulu Derslerinin Başlaması

23 Ağustos 2019

Yaz Okulu Derslerinin Son Günü

26-28 Ağustos 2019

Yaz Okulu Final Sınavları

28 Ağustos 2019

Yaz Okulu Final Sınavı Sonuçlarının Öğrenci İşleri Bilgi Sistemine Girilmesi ve İlan Edilmesi

Yaz Okulu Esasları

 • Yaz okulunda bir dersin açılabilmesi için o derse en az 10 (on) öğrencinin kayıt yaptırmış olması gerekir. Bir derse kesin kayıt yaptıran öğrenci sayısı belirtilen sayıdan az ise bu dersin açılıp açılmaması kararı, ilgili yönetim kurulu tarafından Senatonun uygun görüşü alınarak verilir.
 • Formasyon derslerinin açılabilmesi için en az 15 (on beş) öğrencinin kayıt yaptırmış olması gerekir.
 • Öğrencilerin yaz okulunda alacağı derslerin toplamı çakışmaması koşuluyla 15 (on beş) AKTS’yi geçemez.
 • Ön koşullu derslere ilişkin uygulama yaz okulunda da geçerlidir.
 • Yaz okulunda, bitirme çalışması dersi açılamaz.
 • Yaz okulu kapsamında I.ve II. öğretim öğrencileri aynı programa tabidir.
 • Yaz okulunda ders alan öğrencilerin, akademik yılsonu Ağırlıklı Genel Not Ortalamaları, yaz okulu derslerinden alınan notların hesaba katılmasıyla belirlenir.
 • Yaz okulunda alınan dersin ücreti yatırılmadığı takdirde, öğrencinin ders kaydı geçersiz sayılır.

*Yaz Okulunda Açılması Önerilen Dersler için tıklayınız.

Üniversitemize Kayıtlı Öğrenciler İçin Yaz Okulu Kayıt İşlemleri

Üniversitemiz öğrencileri için yaz okulu ders kayıtları, Öğrenci Otomasyon Sistemi üzerinden 01-05 Temmuz 2019 tarihleri arasında yapılacaktır (Sistem ders kaydına, 1 Temmuz 2019 saat 10:00'da açılacaktır; 5 Temmuz 2019 saat 17:00'de kapatılacaktır). Yaz okulunda ders almak isteyen öğrencilerimizin otomasyon sistemi üzerinde yapması gereken işlemler aşağıda belirtilmiştir:

 1. Otomasyon sistemine giriş yapılarak, ders kayıt butonu tıklanır.
 2. Yaz okulunda açılması önerilen derslerden, çakışmamak ve 15 AKTS’yi geçmemek koşuluyla ders seçimi yapılır.
 3. Ders seçim işlemi tamamlanınca, kontrol et-kesinleştir butonu tıklanır, seçilen derslerin toplam AKTS değerine göre ücret hesaplanır.
 4. Yaz okulu ücreti ödeme işlemleri tamamlanır.
 5. Ücret yatırma işlemini tamamlayan öğrenciler, otomasyon sistemine tekrar giriş yaparak ders kayıtlarını kesinleştirir.
 6. Ücret ve kesinleştir işlemini tamamlayan öğrenciler, danışman listesine düşer. Danışmanlar tarafından ders kayıtlarının onaylanması ile yaz okulu ders kayıt işlemi tamamlanmış olur.

  *Dersin açılmaması halinde öğrencinin yatırdığı ders kayıt ücreti iade edilir.

Diğer Yükseköğretim Kurumlarına Kayıtlı Öğrencilerin Üniversitemizin Yaz Okulu Başvuruları

Diğer yükseköğretim kurumlarına kayıtlı öğrencilerin, 01-05 Temmuz 2019 tarihleri arasında öğrenimini sürdürdüğü kurumdan izin alması gerekmektedir.  

Yaz okulu ders kayıt işlemleri aşağıda sıralanmıştır:

 1. Haliç Yerleşkesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına dilekçe ile başvurması gerekir (Dilekçe örneği için tıklayınız).
 2. Başvuru sırasında farklı üniversitelerden gelen öğrencilere, öğrenci bilgi sisteminden yaz okulu derslerini takip edebilmeleri için öğrenci kartı açılacaktır (kullanıcı adı ve şifre verilecektir).
 3. Öğrenci kartı açılan yaz okulu öğrencileri almak istedikleri toplam 15 AKTS değerindeki dersleri, öğrenci bilgi sistemi üzerinden seçmelidirler.
 4. Seçilen dersler sonrasında ödenecek ücret öğrenci bilgi sistemi ekranına yansıyacaktır.
 5. Derslerin seçim işlemi bittikten 1 saat sonra, aşağıda yer alan ücretlendirme yöntemleri kullanılarak ödeme işlemi tamamlanmalıdır.
 6. Ücret yatırma işlemi tamamlandıktan sonra, öğrenci bilgi sistemine giriş yapılıp kesinleştirme işleminin tamamlanması gerekmektedir.

*Yaz okulunda alınan derslerin toplamı, çakışmamak koşuluyla 15 (onbeş) AKTS’yi geçemez.

FSMVÜ Yaz okuluna kayıt yaptıran özel öğrencilere, aldıkları derslerin kodunu, adını, kredisini (AKTS) ve başarı notunu gösteren bir belge düzenlenir. Bu belge, ilgili Fakülte/Yüksekokul Yönetim Kurulu kararı ile Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından öğrencinin kayıtlı olduğu Yükseköğretim Kurumu’na gönderilir. Talep edilmesi halinde belgenin onaylı bir sureti öğrenciye verilir.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler

 • Başvuru dilekçesi
 • Öğrenci belgesi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi 
 • Vesikalık fotoğraf (1 adet)

Öğrenim Süresi

 • Yaz okulu süresi en az yedi hafta olacak şekilde belirlenir. Bu süreye ara ve final sınavları da dahildir.
 • Yaz okulunda geçen süre normal eğitim öğretim süresinden sayılmaz.

Derslere Devam

 • Öğrenciler, daha önce aldıkları derslerde devam şartını sağlamış olsalar dahi, yaz okulunda aldıkları derslere devam etmek zorundadırlar.
 • Yaz okulunda dersin devam şartını sağlayamayan öğrenci, yarıyıl sonu sınavına katılamaz ve devamsızlık sebebiyle başarısız sayılır.
 • Yaz okulunda dersten çekilme ve izinli sayılma işlemi uygulanmaz.

Not İşlemleri

 • Yaz okulunda açılan derslerin devam, ara sınavlar, final sınavı değerlendirmesi ve başarı durumunun tespiti ile ilgili hususlar, FSMVÜ Önlisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği’nde belirtilen şekilde yapılır.
 • Sınavlar için mazeret sınavı yapılmaz.

Yaz Okulu Ücretlendirme İşlemleri

 • Yaz okulunda öğrenim ücreti AKTS kredisi başına 400 TL’dir. Üniversitemiz öğrencileri ile farklı üniversitelere kayıtlı öğrenciler, aşağıda yer alan maddeleri sağlamak koşuluyla indirimli AKTS ücretinden yararlanabilecektir.

Üniversitemiz Öğrencilerinin Yararlanabileceği AKTS Ücret İndirimi Koşulu:
Açılan derse üniversitemizde veya farklı üniversitelerde kayıtlı öğrencilerden oluşan toplam 40 kişi ve üzerinde kesin kayıt yaptırılması halinde, o ders için AKTS birim ücreti 200 TL olarak hesaplanacaktır. Bu şartın sağlanmadığı dersler için indirim uygulanmayacaktır.

Farklı Üniversitede Kayıtlı Öğrencilerin Yararlanacağı AKTS Ücret İndirimi Koşulu:
-Açılan derse aynı üniversiteden 40 kişi ve üzerinde kesin kayıt yaptırılması halinde, o üniversitenin öğrencilerine o ders için AKTS birim ücreti 200 TL olarak hesaplanacaktır. Bu şartın sağlanmadığı dersler için ve bu şartı sağlamayan diğer üniversitelere kayıtlı öğrenciler için indirim uygulanmayacaktır.

 

 • Ücret iadesi, ders kayıt işlemlerinin kesinleşmesinin ardından, 7 haftalık yaz okulu süresi içerisinde Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı’nca yapılacaktır. 
 • Üniversitenin burslu kontenjanlarında öğrenim görmekte olan öğrencilerin, yaz okulunda ders almaları halinde mevcut bursları geçerli sayılmaz.
 • Mazeretleri nedeniyle Yaz okuluna devam edemeyecek öğrencilerin, derslerin başlamasından itibaren ilk 3 gün içerisinde Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına dilekçe ile başvurmaları halinde yaz okulu kayıtları iptal edilerek, ücretleri iade edilir. Belirtilen süre dışında yapılan başvurular geçerli sayılmaz.
 • Yaz okulunda, açılan bir derse kayıt yaptırdığı halde devam etmeyen veya başarısız olan öğrencinin ücreti iade edilmez.
 • Dersin açılmaması halinde öğrencinin yatırdığı ders kayıt ücreti iade edilir.

*Ders seçimleri ve ücretlendirme işlemlerinde AKTS değeri dikkate alınmaktadır.

Yaz Okulu Ücreti Ödeme Seçenekleri
           
          PEŞİN ÖDEME     

 • Ödemelerini peşin olarak yapmak isteyenler,    Kurumsal Tahsilat (Şube gişeleri ve internet bankacılığı) kanallarından birini kullanarak yapabilirler.
       
  Not: Banka hesaplarımız HAVALE ve EFT işlemlerine kapalı olduğundan bu yöntemlerle ödeme yapılamamaktadır. (Hesap numarası ve iban bilgisi talep etmeyiniz.)

  KREDİ KARTI İLE ÖDEME
   
 • Öğrenim ücretlerini kredi kartı ile ödemek isteyen öğrenciler Online Ödeme Sistemi’ne ( https://odeme.fsm.edu.tr ) öğrenci numarası ve T.C.Kimlik numarası ile giriş yaparak ödemelerini yapabilirler.

    Anlaşmalı kartlarla (World, Bonus, Bankkart Combo, Paraf, Card Finans) yapılan taksitli ödemelerde vade farksız 2 taksit yapılmaktadır.*Not; Miles&Smiles ve American Express (Amex) tabanlı kredi kartlarıyla işlem yapılmamaktadır.

Üniversitemize Kayıtlı Olup Farklı Üniversitelerin Yaz Okulundan Ders Alınabilmesi

 • Başvurulan dersin üniversitemizde açılmaması halinde, hangi yükseköğretim kurumlarından ders alınabileceği Senato tarafından belirlenir. (Üniversite isimleri, yaz okulu ders kayıtları sonrasında ilan edilecektir)
 • Ders alınabilecek Yükseköğretim Kurumlarının Senato tarafından belirlenmemesi halinde, öğrenci kayıt olduğu yılda kendi programının taban puanından daha yüksek puana sahip bir üniversiteden yaz okulu dersi alabilir.

Diğer Üniversitelerin Yaz Okulundan Ders Almak İsteyen Öğrencilerimizin;

 1. Bağlı olduğu fakülte dekanlığı/meslek yüksekokulu müdürlüğüne dilekçe ile başvuruda bulunması gerekir. Dilekçe için tıklayınız.
 2. Yaz öğretimine katılmak istediği diğer yükseköğretim kurumundaki ders/derslere ait ders içeriklerini ilgili dekanlık/meslek yüksekokulu müdürlüğüne dilekçe ile teslim etmiş olması gerekmektedir.
 3. Yaz öğrenimi sonunda, Diğer Yükseköğretim Kurumu tarafından gönderilen başarı notları, ilgili Yönetim Kurulunca onaylandıktan sonra Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından öğrencinin transkriptine işlenir.

 
Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi