Anasayfa  |   İletişim  | EN
Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Yarıyılı Yatay Geçiş Başvuru Sonuçları
2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Yarıyılı Yatay Geçiş Başvuru Sonuçları

Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt tarihleri içerisinde ödeme işlemlerini gerçekleştirdikten sonra, kayıt için istenen belgeleri eksiksiz olarak Haliç yerleşkesinde bulunan Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına teslim ederek kayıt işlemlerini tamamlaması gerekmektedir.

Kayıt Tarihleri: 30 Ocak – 4 Şubat 2020

Kayıt Hakkı Kazanan Adayların Listesi İçin tıklayınız.

Kayıt İçin İstenen Evraklar

 • Öğrenci Belgesi
 • ÖSYM Yerleşme Belgesi ve LYS Sonuç Belgesi (YGS ve Yerleştirme Puanları Dahil)
 • Transkript Belgesi (Muaf olunacak derslerin belirlenmesi için istenmektedir)
 • Onaylı Ders İçerikleri (Muaf olunacak derslerin belirlenmesi için istenmektedir.)
 • Vesikalık Fotoğraf (1 adet)
 • İngilizce/Arapça Hazırlık Başarı Belgesi (Islak İmzalı olmalıdır) Eğitim Dili %30 İngilizce/Arapça veya %100 Arapça okuyan öğrenciler için geçerlidir. 
 • Kayıtlı üniversitenizden, daha önce Ek madde 1 kapsamında yatay geçiş yapmadığınıza dair yazı (Islak İmzalı- belgenin ibraz edilmemesi durumunda kayıt işlemi gerçekleşmeyecektir.)
 • Kayıtlı üniversitenizin idari birimlerine herhangi bir borcunuzun olmadığını gösteren belge, yatay geçiş yapmanıza engel bir durum olmadığına dair yazı.

Önemli Not: Yatay geçiş ile kayıt hakkı kazanan adayların, önceki üniversitelerinde kayıt sildirme işlemi yaptırmamaları gerekmektedir.

Yatay Geçiş Bursları

Kurumlararası ve kurum içi yatay geçişi kabul edilen adayların ilgili puan türünde sahip olduğu puan, başvuru yaptığı programın ilgili yılında oluşan bursluluk diliminden herhangi birine yeterli gelmesi halinde, adaylar ilgili burs diliminden faydalanır.

Kurumlararası ve kurum içi yatay geçişi kabul edilen adaylara tanımlanan burslar normal öğrenim süresince (diğer üniversitede okuduğu dönemler göz önünde bulundurularak) geçerlidir. Normal öğrenim süresi hazırlık eğitimi hariç üniversite giriş yılından itibaren lisans eğitimi için 4, ön lisans eğitimi için 2 yıldır.

Not: Kayıt esnasında burslar ile ilgili bilgilendirme talep ediniz.

Öğrenime Başlanılacak Sınıfın Belirlenmesi

Yatay geçiş yapan öğrencinin, öğrenimine hangi sınıftan başlayacağı, kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumundan aldığı derslerin muafiyet işlemi sonucunda kesinleşir. Fakülte/Meslek Yüksekokulu ilgili yönetim kurulları tarafından yapılan değerlendirme ile muafiyet verilen dersler belirlenmektedir.

Ücretlendirme ve Ödeme Seçenekleri

Üniversitemiz programlarına kurumlararası ve kurum içi yatay geçişi kabul edilen adayların ücretlendirme işlemleri 2019-2020 eğitim öğretim yılı program ücretleri üzerinden hesaplanmaktadır.  

Peşin Ödemeler

Ödemelerini peşin olarak yapmak isteyenler öğrenci numaraları ile birlikte Albaraka Türk Katılım Bankası şubelerini ve şube gişelerini kullanarak yapabilirler.

Not : Havale ve EFT işlemleri üzerinden ödeme yapılmamaktadır. (Bu nedenle hesap numarası ve IBAN bilgisi talep edilmesine gerek yoktur)

Not: Öğrenim ücretlerinde senetle veya elden taksit yapılmamaktadır.

Öğrenci No Sorgulama için tıklayınız. 

Eğitim ücretinizi öğrenmek için tıklayınız.

Taksitli Ödemeler

a)    Kredi Kartı ile Ödeme;

Kayıt hakkı kazanan adaylar, Öğrenim ücretlerini https://odeme.fsm.edu.tr adresine girerek anlaşmalı bankalara ait kredi kartlarıyla 30 Ocak/ 04 Şubat 2020 tarihleri arasında yapabilirler.   

Anlaşmalı kartlarla (World, Bonus, Bank kart Combo, Paraf, QNB Finansbank) yapılan taksitli ödemelerde, vade farksız 6 taksit yapılmaktadır.

b) Öğrenim Kredisi ile Ödeme; 

Eğitim kredisi kullanarak öğrenim ücretini ödeyecek olan adaylar, en yakın Al Baraka Türk Katılım Bankası şubelerinden işlemlerini gerçekleştirebilirler. Gelir beyan edemeyecek olan öğrencilerimizin, eğitim kredisine kefil olacak kişiyle birlikte Bankaya gitmesi gerekmektedir. Öğrenim ücreti vade farksız 6 taksit olarak ödenmektedir.

Üniversitemiz programlarına ait ücretler için tıklayınız.

Öğrenim Kredisi İçin Gerekli Belgeler
 Kayıt hakkı kazanan adayın veya yakınlarının;

 • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi,
 • İkametgah belgesi veya konuta ait üzerine kayıtlı fatura (cep telefonu hariç elektrik, su, doğalgaz vb. faturalardan maks. 1 aylık),
 • İşletme sahibi olan öğrenci veya öğrenci yakınları için, Vergi Levhası veya son yıla ait beyyanname ve tahakkukları,
 • Çalışanlar için, iş yerinden onaylı maaş bordrosu.

 

Albaraka Beşyüzevler Müşteri Temsilcileri

Yunus Çelikkıran 0542 332 66 93

Olcay Seçkin 0534 704 42 79 

Not : Ücretlere %8 KDV dâhildir.

Not : Eğitim ücretlerindeki artış, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Üretici Fiyat Endeksine (ÜFE) göre belirlenmektedir.

Dil Yeterliliği Koşulu

Öğretim dili %30 İngilizce olan programlara yatay geçiş başvurusu yapan adayların, başvuru sırasında aşağıdaki sınav sonuçlarını ibraz etmeleri durumunda (2 yılı geçmemiş olmak şartıyla) İngilizce hazırlık programından muafiyet işlemi yapılabilecektir.

PTE Academic: 55/90

TOEFL IBT: 72/120

YDS: 65/100

CPE: C

CAE: C

Daha önce Türkiye’deki bir üniversitede ya da YÖK denkliği bulunan uluslararası bir üniversitede İngilizce hazırlık eğitimini başarıyla tamamlamış adaylar,  başvuru sırasında hazırlık başarı belgelerini ibraz etmeleri (2 yılı geçmemiş olmak şartıyla) durumunda, İngilizce hazırlık programından muafiyet işlemi yapılabilecektir.

Zorunlu İngilizce Hazırlık Eğitiminden muafiyet başvuruları, Yabancı Diller Bölüm Başkanlığı’nca değerlendirilmektedir.

Eğitim dili Türkçe olan bir programdan, %30 İngilizce eğitim veren bir programa Ek Madde-1 kapsamında başvurarak kayıt hakkı kazanan adaylar 06.02.2020 tarihinde Küçük Çamlıca yerleşkesinde saat:09:15’de yapılacak olan Düzey Belirleme Sınavı ve 07.02.2020 tarihinde yapılacak olan FSMEPT Sınavı'na katılmaları gerekmektedir başarısız olmaları durumunda Zorunlu Hazırlık Eğitimi alacaklardır.

Sınav ile alakalı detaylı bilgi prep@fsm.edu.tr adresinden duyurulacaktır.

NOT: Bu durumdaki öğrencilerin yeterlik (FSMEPT) sınavına girmeye hak kazanmaları için Düzey Belirleme  Sınavı'ndan başarılı olmaları ( 65 ve üzeri not almaları) gerekmektedir.

Öğretim Dili %30 İngilizce Olan Programlar

Mimarlık Lisans Programı

İç Mimarlık Lisans Programı

İnşaat Mühendisliği Lisans Programı

Biyomedikal Mühendisliği Lisans Programı

Bilgisayar Mühendisliği Lisans Programı

Elektrik Elektronik Mühendisliği Lisans Programı

Psikoloji Lisans Programı

İLETİŞİM: 0212 521 81 00 DAHİLİ: 3009-3000

Zorunlu Arapça Hazırlık Programı

Üniversitemizin İslami İlimler Fakültesinin öğretim dili %100 Arapça, Eğitim Fakültesi Arapça Öğretmenliği Programının öğretim dili %30 Arapça’dır. Başvuruda bulunacak adayların, FSMVÜ AYS’den (Arapça Yeterlik Sınavı) başarılı olmaları gerekmektedir.

Yine eğitim dili Türkçe vd. olan bir programdan, %100 Arapça eğitim veren bir programa Ek Madde-1 kapsamında başvurarak kayıt hakkı kazanan adaylar 06.02.2020 Topkapı yerleşkesinde saat 10:00’de tarihinde yapılacak olan Düzey Belirleme Sınavı ve 07.02.2020 tarihinde yapılacak olan AYS’den (Arapça Yeterlik Sınavı) başarısız olmaları durumunda Zorunlu Arapça Hazırlık Eğitimi alacaklardır. 

Arapça Hazırlık Birimi Programından Muafiyet

06.02.2020 tarihinde yapılacak olan Düzey Belirleme Sınavı ve 07.02.2020 tarihinde yapılacak olan AYS’den başarılı olan öğrenciler, zorunlu Arapça Hazırlık Programından muaf tutulurlar.

Kayıt döneminde süreleri 2 yılı geçmemiş olmak şartıyla, YDS veya YÖKDİL Arapça sınavlarının birinden, 85 ve üzeri puana sahip %100 Arapça programlarına kayıtlı öğrenciler ile 80 ve üzeri puana sahip %30 Arapça programlarına kayıtlı öğrenciler, sınav sonuç belgelerini ilgili dilekçe ile akademik takvimde belirtilen tarihlerde Bölüm sekreterliğine ibraz etmeleri durumunda Arapça Hazırlık Programından muaf tutulurlar.

Detaylı bilgi için Yabancı Diller Bölümü Arapça Hazırlık Programı ile görüşebilirsiniz.

İletişim: 0212 521 81 00 Dâhili: 2035
Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi