Anasayfa  |   İletişim  | EN
Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Yatay Geçiş Başvuru Sonuçları
2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Yatay Geçiş Başvuru Sonuçları

2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı Güz Yarıyılı Yatay Geçiş Başvuru Sonuçları

Kazanan adayların, kayıt tarihleri içerisinde ödeme işlemlerini gerçekleştirdikten sonra, kayıt için istenen belgeleri Haliç Yerleşkesinde bulunan Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına teslim ederek kayıt işlemlerini tamamlaması gerekmektedir. İstenen belgeler eksiksiz olmalıdır.

Asıl Liste Kayıt Tarihleri: 3 – 5 Eylül 2019

Yedek Liste: Kayıt Tarihleri: 6 Eylül 2019

Asıl liste için tıklayınız.

Yedek liste asıl kayıtlardan sonra açıklanacaktır. (Asıl adayların kayıt yaptırmaması halinde yedek adaylar yerleşme sırasına göre kayda çağrılacaktır.)

Kayıt İçin İstenen Zorunlu Evraklar

 • Öğrenci Belgesi (Islak İmzalı)
 • ÖSYM Yerleşme Belgesi ve LYS Sonuç Belgesi (YGS ve Yerleştirme Puanları Dahil)
 • Transkript Belgesi Islak İmzalı, (Muaf olunacak derslerin belirlenmesi için istenmektedir)
 • Onaylı Ders İçerikleri (Muaf olunacak derslerin belirlenmesi için istenmektedir.)
 • Disiplin Durum Belgesi (Islak İmzalı)
 • Vesikalık Fotoğraf (1 adet)
 • İngilizce Hazırlık Başarı Belgesi (Islak İmzalı) 
 • Arapça Hazırlık Başarı Belgesi (Islak İmzalı) 
 • Kayıtlı üniversitenizden, daha önce Ek madde 1 kapsamında yatay geçiş yapmadığına dair yazı (Islak İmzalı- belgenin ibraz edilmemesi durumunda kayıt işlemi gerçekleşmeyecektir.)
 • Kayıtlı üniversitenizden, yatay geçiş yapmanıza engel bir durum olmadığına dair yazı.

Yatay geçiş ile kazanan adayların, önceki üniversitelerinde kayıt sildirme işlemi yaptırmamaları gerekmektedir. 

 

Yatay Geçiş Bursları

Kurumlararası ve kurum içi yatay geçişi kabul edilen adayların ilgili puan türünde sahip olduğu puan, başvuru yaptığı programın ilgili yılında oluşan bursluluk diliminden herhangi birine yeterli gelmesi halinde, adaylar ilgili burs diliminden faydalanır.

Kurumlararası ve kurum içi yatay geçişi kabul edilen adaylara tanımlanan burslar normal öğrenim süresince (diğer üniversitede okuduğu dönemler göz önünde bulundurularak) geçerlidir. Normal öğrenim süresi hazırlık eğitimi hariç üniversite giriş yılından itibaren lisans eğitimi için 4, ön lisans eğitimi için 2 yıldır.

Not: Kayıt esnasında burslar ile ilgili bilgilendirme talep ediniz.

 

Öğrenime Başlanılacak Sınıfın Belirlenmesi

Yatay geçiş yapan öğrencinin öğrenimine üniversitemizde kaçıncı sınıftan başlayacağı, kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumundan aldığı derslerin muafiyet işlemi sonucunda kesinleşir. Fakülte/Meslek Yüksekokulu ilgili yönetim kurulları tarafından yapılan değerlendirme ile muafiyet verilen dersler belirlenmektedir.

Ücretlendirme

Üniversitemiz programlarına kurumlararası ve kurum içi yatay geçişi kabul edilen adayların ücretlendirme işlemleri son eğitim öğretim yılına (2019-2020) göre hesaplanacaktır.

 

Öğrenci No Sorgulama için tıklayınız. 

Öğrenim ücretinizi sorgulamak için tıklayınız. 

2019 Yılına ait öğrenim ücretleri için tıklayınız.

 

Öğrenim Kredisi ile Ödeme ;  Öğrenim ücretlerini eğitim kredisi ile ödeyecek öğrencilerin velileri kayıt yenileme tarihlerinde bulundukları yerlerdeki en yakın Albaraka Türk Katılım Bankası şubelerine uğrayarak işlemlerini gerçekleştirebilirler. Bu bankayla olan anlaşmamız gereği öğrenim ücreti vade farksız 10 taksit olarak ödenmektedir.

Öğrenim Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Kredi kullanacak velinin;

Nüfus cüzdanı ve fotokopisi,

İkametgah belgesi veya konuta ait üzerine kayıtlı fatura (cep telefonu hariç elektrik, su, doğalgaz vb. faturalardan maks. 1 aylık),

İşletme sahibi olan veliler için, Vergi Levhası ve 2018 beyannamesi ve tahakkukları,

Çalışan veliler için, iş yerinden onaylı maaş bordrosu.

Peşin Ödeme ; Ödemelerini peşin olarak yapmak isteyenler öğrenci numaraları ile Albaraka Türk Katılım Bankası (Şube Gişeleri) kanallarından birini kullanarak yapabilirler.

Not : Banka hesaplarımız Havale ve EFT işlemlerine kapalı olduğundan bu yöntemlerle ödeme yapılamamaktadır. (Bu nedenle hesap numarası ve IBAN bilgisi talep edilmesine gerek yoktur.)

Albaraka Beşyüzevler Müşteri Temsilcileri

Yunus Çelikkıran 0542 332 66 93

Olcay Seçkin 0534 704 42 79 

Not: Öğrenim ücretlerinde senetle veya elden taksit yapılmamaktadır.

Not: Nakit ödemeler %6 peşin indirim uygulanır.

Not : Ücretlere %8 KDV dâhildir.

Not : Eğitim ücretlerindeki artış, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Üretici Fiyat Endeksine (ÜFE) göre belirlenmektedir.

 

Zorunlu İngilizce Hazırlık Programı’ndan Muafiyet

Daha önce hazırlık eğitimi almamış veya hazırlık eğitiminden muaf olmayan adayların Eğitim dili 30% İngilizce olan bir programa başvurmaları halinde 02.09.2019 saat: 09:00'da yapılacak olan Düzey Belirleme Sınavı ve 03.09.2019 tarihinde yapılacak olan FSMEPT sınavlarından başarılı olmaları gerekmektedir. 

Eğitim dili %30 İngilizce olan programlara yeni kayıt yaptıran öğrenciler, kayıt döneminde süreleri 2 yılı geçmemiş olmak şartıyla aşağıdaki sınav sonuçlarını Yabancı Diller Bölüm Başkanlığı’na ibraz etmeleri durumunda İngilizce hazırlık programından muaf olarak lisans programlarına başlayabilirler.

 • FSMEPT (Fatih Sultan Mehmet English Proficiency Test): 65
 • PTE Academic : 55/90
 • TOEFL IBT : 72/120
 • YDS : 65/100
 • CPE : C
 • CAE: C

Daha önce Türkiye’deki bir üniversitede ya da YÖK denkliği bulunan uluslararası bir üniversitede İngilizce hazırlık eğitimini başarıyla tamamlamış ve İngilizce yeterlik sınavından geçer not almış olan öğrenciler, üzerinden iki yıl geçmemesi koşuluyla başarılı olduklarını belgelendirerek Yabancı Diller Bölüm Başkanlığı’na başvuru yapmaları durumunda İngilizce hazırlık programından muaf tutulurlar.

Daha önce hazırlık eğitimi almamış veya hazırlık eğitiminden muaf olmayan adayların Eğitim dili 30% İngilizce olan bir programa başvurmaları halinde 02.09.2019 saat: 09:00'da yapılacak olan Düzey Belirleme Sınavı ve 03.09.2019 tarihinde yapılacak olan FSMEPT sınavlarından başarılı olmaları gerekmektedir.

Eğitim dili Türkçe olan bir programdan, %30 İngilizce eğitim veren bir programa Ek Madde-1 kapsamında başvurarak kayıt hakkı kazanan adaylar 02.09.2019 tarihinde yapılacak olan Düzey Belirleme Sınavı'ndan başarısız olmaları durumunda zorunlu Hazırlık Eğitimi alacaklardır. 

NOT: Bu durumdaki öğrencilerin yeterlik (FSMEPT) sınavına girmeye hak kazanmaları için Düzey Belirleme  Sınavı'ndan başarılı olmaları ( 65 ve üzeri not almaları) gerekmektedir.

İngilizce Hazırlık Sınavı : Çamlıca Yerleşkesi / Saat : 09:00

İrtibat Tel : 0212 521 81 00 Dahili 3007

 

Öğretim Dili %30 İngilizce Olan Programlar

Mimarlık Lisans Programı

İç Mimarlık Lisans Programı

İnşaat Mühendisliği Lisans Programı

Biyomedikal Mühendisliği Lisans Programı

Bilgisayar Mühendisliği Lisans Programı

Elektrik Elektronik Mühendisliği Programı

Psikoloji Lisans Programı

 

İslami İlimler Fakültesine kayıt hakkı kazanan tüm adaylara 29.08.2019 saat 10:00’da Arapça Yeterlilik Sınavı yapılacaktır. 

Arapça Yeterlik Sınavı : Topkapı Yerleşkesi / Saat : 10:00

(Detaylı bilgili için İslami İlimler Fakülte Sekreterliği ile iletişime geçiniz. 0212 521 81 00 / Dahili:1302)

Eğitim dili Türkçe veya kısmen Arapça olan bir programdan, %100 Arapça eğitim veren bir programa Ağırlıklı Genel Not Ortalaması ile başvuran adaylar Arapça Yeterlik Sınavından başarısız olmaları durumunda kayıt hakkı elde edemeyeceklerdir. 

Eğitim dili Türkçe veya kısmen Arapça olan bir programdan, %100 Arapça eğitim veren bir programa Ek Madde-1 kapsamında başvurarak kayıt hakkı kazanan adaylar Arapça yeterlik sınavından başarısız olmaları durumunda zorunlu Hazırlık Eğitimi alacaklardır. 

 

Öğretim Dili %100 Arapça Olan Programlar

Temel İslami İlimler
Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi