Anasayfa  |   İletişim  | EN
Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | Önlisans, Lisans ve Lisansüstü Programlarda Öğrenim Gören Öğrencilerimizin Dikkatine
Önlisans, Lisans ve Lisansüstü Programlarda Öğrenim Gören Öğrencilerimizin Dikkatine

Sevgili Öğrencilerimiz,


Yükseköğretim Kurulu, 11.05.2020 tarihli “Covid-19 Tedbirler” başlığı ile tüm üniversitelere gönderdiği yazısında, salgın hastalık dolayısıyla Uzaktan Eğitim yöntemleriyle yapılan teorik ve uygulamalı derslerin final/bütünleme sınavlarının şeffaf, denetlenebilir ve ölçülebilir olmak kaydıyla dijital imkȃnlar veya ödev, proje gibi alternatif yöntemlerin uygulanarak yapılmasını kararlaştırmıştır. Bu kapsamda 18.05.2020 tarihinde yapılan Üniversitemiz Senato toplantısında, final ve bütünleme sınavları, yaz okulu ve diğer uygulamalar ile ilgili aşağıda belirtilen kararlar alınmıştır. 


A.     FİNAL, BÜTÜNLEME VE TEK DERS SINAVLARI


1.      2019-2020 akademik yılı bahar yarıyılının final, bütünleme ve tek ders sınavları, aşağıda yer alan tarihlerde uzaktan eğitim yoluyla yapılacaktır. 
2.      Sınavlar; çevrimiçi sınav, ödev, proje, sözlü sunum vb. yöntemlerle yapılacaktır.
3.      Her bir ders için sınavlarda hangi yöntemin uygulanacağı dersin öğretim üyesi veya ilgili akademik birim tarafından belirlenecektir.  Web sayfasında ilan edilecek olan sınav çizelgelerinde sınavın hangi yöntemle yapılacağı ve sınav tarihi yer alacaktır. 
4.      Tüm sınavlar için akademik birimlerce sınav takvimi belirlenip Öğrenci İşleri web sayfasında ilan edilecektir. 2019-2020 akademik yılı bahar yarıyılına mahsus olmak üzere sınav çizelgeleri her bölüm tarafından farklı formatta hazırlanabilecektir.
 
B.      TELAFİ DERSLERİ, STAJLAR VE YAZ OKULU


1.      Bahar döneminde uzaktan eğitim yöntemleriyle yapılamayan uygulamalı dersler ile uygulamalı olarak yapılamayacak olan Staj, Proje vb. dersler, uzaktan eğitim yöntemi ile yapılacaktır. 
2.      Yapılamayan uygulamalı derslerin telafi programı için aşağıdaki iki yöntemden biri tercih ve takip edilecektir. 
             a.      Final sınavlarının başlangıç tarihi olan 28 Mayıs tarihine kadar uygulaması yetiştirilebilecek tüm derslerin telafisi 18-27 Mayıs tarihleri arasında yapılacaktır. (Bu madde, teorisi ve bir kısım uygulaması yapılmış olup, geriye az sayıda uygulama saati kalan dersleri kapsamaktadır)
             b.       9 haftalık süreçte hiç yapılmayan veya 18-27 Mayıs tarihleri arasında telafisi yetişmeyecek uygulamalı dersler için ise 21 Haziran 2020 tarihine kadar yoğunlaştırılmış telafi programı uygulanabilecektir. Telafi programı uygulanan derslerin final sınavları ise, o dersin telafi programının tamamlanış tarihine göre, ilgili Dekanlık onayı ile 25 Haziran 2020 tarihine kadar yapılacaktır. Bütünleme sınavlarına katılacak olan öğrenciler 27-28 Haziran 2020 tarihleri arasında sınavlarına katılmak istedikleri dersleri OBS üzerinden seçebilecektir. Her akademik birim, telafi program gün ve saatlerini belirleyip Dekanlık/MYO Müdürlüğü onayından sonra öğrencilerine duyuracaktır. 
3.      2019-2020 Yaz Okullarında açılacak dersler uzaktan eğitim yöntemleriyle verilecek olup Yaz Okulları, aşağıda yer alan akademik takvimin içeriğinde belirtilen tarihler arasında yapılacaktır. 
4. İngilizce ve Arapça Hazırlık Sınıflarının Yaz Okulları ise Yabancı Diller Bölümünün belirlediği takvimlendirme ile yapılacaktır.
 
C.      LİSANSÜSTÜ YETERLİLİK SINAVLARI VE TEZ JÜRİLERİ
1.      Yüksek lisans ve doktora tez savunmaları, kayıt altına alınması sağlanarak, uzaktan eğitim yöntemi ile 01-31 Temmuz 2020 tarihleri arasında çevrimiçi olarak yapılacaktır.
2.      Doktora yeterlilik sınavları ile doktora tez önerisi jürileri, toplantının kayıt altına alınması sağlanarak 01-31 Temmuz 2020 tarihleri arasında çevrimiçi olarak yapılacaktır.

 

 

2019-2020 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BAHAR YARIYILI ve

YAZ OKULU AKADEMİK TAKVİMİ

28 Mayıs – 19 Haziran 2020

Bahar Yarıyılı Dönem Sonu (Final) Sınavları

15 Haziran – 12 Temmuz

Yaz Okulu Kayıtları

26 Haziran 2020

Dönem Sonu (Final) Notlarının İlan Edilip Sonuçlandırılması İçin Son Gün

27-28 Haziran 2020

Bütünleme Sınavına Girecek Olan Öğrencilerin Ders Seçimlerinin Öğrenci İşleri Bilgi Sistemi Üzerinden Yapılması

29 Haziran - 7 Temmuz 2020

Bütünleme Sınavları

14 Temmuz 2020

Bütünleme Sınav Notlarının İlan Edilip Sonuçlandırılması İçin Son Gün

17 Temmuz 2020

Tek Ders Sınavları

13 Temmuz 2020

Yaz Okulu Derslerinin Başlaması

29 Ağustos 2020

Yaz Okulu Derslerinin Son Günü
Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi