Anasayfa  |   İletişim  | EN
Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı Başvuruları Başladı
Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı Başvuruları Başladı

Yükseköğretim Kurulunun 12.09.2018 tarih ve75850160-105.01.07.01-E.68098 sayılı yazıları ile 2018-2019 eğitim- öğretim yılında Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından yürütülecek olan Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programına 250 kişilik kontenjan ayrılmıştır. Bu kontenjanın tamamı Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi 4.Sınıf öğrencilerine ve mezun öğrencilerine tahsis edilmiştir.

Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programına başvurular, 25 Eylül - 4 Ekim tarihleri arasında, saat 15:00’a kadar, online olarak alınacaktır.

Online başvuru için tıklayınız. 

Üniversitemizde açılacak Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programına hangi alanlardan başvuru alınacağı, programın akademik takvimi, başvuru ve kesin kayıt işlemleri, programın ücreti ve ödenme şekli ile başvuruların değerlendirilmesine ilişkin bilgiler aşağıda belirtilmiştir.

Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı süresince tüm duyurular bu sayfadan yapılacaktır. Başvuru değerlendirme ve kabul sonuçlarını web sayfamızdan takip edilebilir.

 

PEDAGOJİK FORMASYON PROGRAMINA BAŞVURUDA BULUNABİLECEK BÖLÜMLER                                                                  

FAKÜLTE

BÖLÜM

SINIFLAR

 

Edebiyat Fakültesi

Türk Dili ve Edebiyatı

4.SINIF-Mezun

Tarih

4.SINIF-Mezun

Psikoloji

4.SINIF-Mezun

Güzel Sanatlar Fakültesi

Geleneksel Türk Sanatları

4 SINIF-Mezun

Grafik Tasarım

4.SINIF-Mezun

 

Mühendislik Fakültesi

İnşaat Mühendisliği

4.SINIF-Mezun

Bilgisayar Mühendisliği

4.SINIF-Mezun

Biyomedikal Mühendisliği

4.SINIF-Mezun

Hukuk Fakültesi

Hukuk

4.SINIF-Mezun

Mimarlık ve Tasarım Fakültesi

İç Mimarlık

4.SINIF-Mezun

 

BAŞVURU VE KAYIT TAKVİMİ

FAALİYETLER 

TARİH

Programa başvurular

25 EYLÜL - 4 EKİM

Programa kesin kayıt yaptırma hakkını kazananların ilanı

5 EKİM

Kesin kayıtlar ve Formasyon Harç ücretlerinin yatırılması

8-9 EKİM

Ders Kayıtları ve Danışman Onayları ve Derslerin başlaması

8 EKİM

 

 

Programa Başvuruların Değerlendirilmesi:

Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programına yerleştirme işlemleri, yukarıdaki tabloya göre kontenjan dâhilinde yerleştirme işlemi yapılacaktır.

 

Programın Ücreti :

Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı ücreti 2.054 TL dir.

 

Programa Kayıt İçin İstenen Belgeler:

- Onaylı transkript (aslı ya da onaylı örneği),

- Diploma ya da geçici mezuniyet belgesi (Mezun olanlar için),

- Öğrenci belgesi,

- Nüfus Cüzdanı Fotokopisi (Kayıt sırasında aslını göstermek şartıyla),

- 2 Adet vesikalık fotoğraf,

- Banka Dekontu.

Kayıt için Üniversiteye sunduğu belgelerin yanlış veya eksik olduğu anlaşılan öğrencilerin sertifika programından ilişikleri kesilir.

Kayıt Yeri: Programa kabul edilen adayların kesin kayıt işlemleri Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından ATİK VALİDE yerleşkesinde yapılacaktır. İlan edilen tarihlerde kayıt yaptırmayan adaylar kayıt haklarından vazgeçmiş sayılır. Programa kayıt yaptırdıktan sonra herhangi bir nedenle kaydını sildirmek isteyen öğrencilere, hastalık veya olağanüstü bir durumu belgelendirilmediği sürece ücret iadesi yapılmayacaktır.

 

Derslere Devam Durumu

Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı iki yarıyıldan oluşmaktadır. Programın uygulanmasında “Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği” hükümleri geçerlidir. Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programındaki dersler her iki dönemde de yüz yüze yapılacaktır ve derslere % 70 devam zorunluluğu vardır.

Derslerin Muafiyeti

Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programına 2017-2018 eğitim-öğretim yılı güz yarıyılında kayıt yaptıran öğrencilerden, Yükseköğretim Kurulu’nun 17.10.2014 tarih ve 72639413-301.99-4417 sayılı yazıları “Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programına İlişkin Usul ve Esaslar”ın 10 uncu maddesinin üçüncü fıkrası gereğince, her dönemin ilk haftası içinde, o dönemde pedagojik formasyon eğitimi programı kapsamında bazı derslerden muaf olmak için başvurabilirler. Muaf olunan dersler için öğrencilere ayrıca ücret iadesi yapılmaz. Aynı esasların 10 uncu maddesinin dördüncü fıkrası gereğince, “Özel öğretim kurumlarında veya MEB'e bağlı okullarda bir öğretim yılından az olmamak kaydıyla öğretmenlik yaptığını belgeleyenler, Öğretmenlik Uygulaması dersinden muaf tutulabilir. Ayrıca, pedagojik formasyon derslerinin alındığı dönemde MEB'e bağlı okullarda ücretli öğretmenlik, özel öğretim kurumlarında sözleşmeli öğretmenlik, Öğretmenlik Uygulaması dersinden muaf tutulabilir.Öğretmenlik Uygulaması dersinden muaf olmak isteyen öğrencilerin gerekli belgeleri “Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı Birimi”ne göndermeleri veya şahsen teslim etmeleri gerekmektedir. Muafiyet isteğinin uygunluğuna Fakülte Yönetim Kurulu karar verecektir.

“Sertifika Programları” bir diploma programı değildir, bu programların sonunda programa ilişkin sertifika verilir. Sertifika Programları kapsamında alınan derslerin lisans programlarına ders transferi yapılmaz.

 

Dersler ATİK VALİDE Yerleşkesi Eğitim Fakültesi  binasında yapılacaktır.

Formasyon Eğitimi Muafiyet Dilekçesi İçin Tıklayınız. 

Pedagojik Formasyon Yönergesi İçin Tıklayınız. 

Akademik Takvim İçin Tıklayınız. 
Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi